Ohikulkutiet valmistuvat kevään kuluessa Perniön rakennuskaava-alueella

Tulosta
”Hei juu junttaapoo…” jnep. lauloivat junttamiehet työmaillaan ennen vanhaan. Nykyisin ovat menetelmät aivan toiset, tähän tulokseen tulimme kun saimme Perniön kunnanhallituksen, kunnanjohtajan ja rakennusmestari Pauli Peltolan kanssa tutustua Perniön rakennuskaava-alueen ohikulkuteitten nykyiseen rakennusvaiheeseen.
Rakennusmestari Peltola toimii TVH:n vastaavana mestarina ja hän selvittelikin retken aikana ohikulkuteitten valmistusta ja tienteoissa, käytettäviä menetelmiä.  Tämänhetkinen vaihe on Perniön rakennuskaava-alueen ohitusteissä sellainen, että ne valmistunevat lopullisesti ensi kesän kuluessa. Käyttöön ne saadaan jo osittain keväälläkin, mutta lopullinen tasaus ja öljysoraaminen tapahtuu luonnollisesti lämpimäiden säiden tultua.
Perniön rakennuskaava-alueella on tekeillä Perniö-Kisko ohikulkutie ja  Salo-Tammisaari ohikulkutien siltatyöt (Lupajan silta).


 

ksupernetti1

Etsi sivuilta

Uusin lukijan kuva

Turska nousi Matildedalissa
Kuvaus: Turskaa on tarttunut vuosien tauon jälkeen pyydyksiin tänä keväänä kahdesti, Förbyssä ja Matildedalissa, missä kalan ikuistivat Carl-Henrik Löfberg ja Jyrki Sahlström.

Mainoksia

 

 

 

 

sprkirppis


Kiinnostaisiko oma mainoksesi tässä?Ota yhteyttä!

Kirjoittajavieras